Приведен бегалец баран со потерница за тешка кражба

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје денеска во 10:30 часот на улица „Бутелска“ во Скопје, го лишиле од слобода Ф. Д. (22) од Скопје, баран со потерница за издржување затворска казна. 

„Тој бил баран по централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „тешка кражба" по член 236 од Кривичниот законик. Лицето ќе биде предадено во казнено-поправна установа за издржување на казната“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе