Приведен бегалец баран по потерница

Полициски службеници од СВР Куманово вчера привеле 25-годишно лице кое се барало со централна потерница за издржување казна затвор за сторени кривични дела „убиство во обид" и „загрозување на сигурноста врз овластено лице".

На 9 март 2022 година во 14:30 часот полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода В.Ч.(25) од село Лојане, липковско. Тој се барал со централна потерница за издржување на казна затвор за сторени кривични дела по член 123 ст.1 „убиство во обид" и чл.144 „загрозување на сигурноста врз овластено лице" од Кривичниот законик, соопшти МВР.

В.Ч. ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе