Приведен 67-годишен жител на Лојане, при претрес дома му нашле оружје

67-годишниот З.И. од с.Лојане бил приведен денеска, откако во неговиот дом е пронајдено оружје, информира МВР.

„Денеска во 08.35 часот во с.Лојане, општина Липково, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и СВР Куманово го лишиле од слобода З.И.(67) од с.Лојане.

При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол ‘чешка зброевка‘, две рамки за пиштолот и 50 куршуми калибар 9 мм, кои ги поседувал без дозвола“, се наведува во соопштението.

ој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.  

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе