Приведен 65-годишен маж поради агресивно однесување кон полицаец

Вчера во 14.55 часот на ул.„23 Октомври“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Б.(65) од Скопје, затоа што го нарушил јавниот ред и мир и се однесувал агресивно кон полициски службеник кој извршувал службени дејствија.

Тој бил приведен и по документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе