МВР

Приведен 37-годишен скопјанец

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потрага денеска во 14.10 часот на улица „Ордан Чопела” во Скопје го лишиле од слобода 37-годишниот скопјанец М.Р. врз основа на судска наредба.

Како што соопшти МВР, тој се барал со потерница за издржување казна затвор од две години за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик – „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори".

Лицето било предадено во полициската станица Бит пазар за понатамошна постапка. 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе