Притворен арачиновец, произведувал оружје

СВР Скопје поднесе кривична пријава притов Б.Н.(21) од сeло Арачиново, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 14.05.2020, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле автоматска пушка со марка „Мпи-КМ“ калибар 7.62*39 мм, рамка со 29 куршуми калибар 7.62 мм и пиштол марка „глок 19“ калибар 9мм со три рамки со 63 куршуми калибар 9мм.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе