Притвор за момче од Штип, крадел во автомобили и куќи

Дваесет и четиригодишниот А.М. од Штип заработи кривична пријава и притвор поради основи за сомнение дека извршил разбојништво, две тешки кражби и една кражба.

„Пријавениот кривичните дела ги сторил во периодот од 19.01. до 06.02.2021 на подрачјето на Штип, насилно влегувајќи во куќи и патнички возила, од каде одзел најразлични предмети. Инаку, во текот на 2020 година од страна на СВР Штип до ОЈО Штип, против А.М. се поднесени 9 кривични пријави за кривично дело „тешка кражба" и една кривична пријава за кривично дело кражба“, велат од полицијата.

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе