Притвор за битолчанец за трговија со дрога

СВР Битола до Основното Јавно Обвинителство поднесе кривична пријава против В.У. (33 г.) од Битола поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и нивни прекурсори.

Од СВР-Битола посочуваат дека на 14 јуни во Битола при преглед од страна на полициски службеници од СВР Битола кај В.У. биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја и марихуана. Полициски службеници го лишиле од слобода и поднесена е кривична пријава.

На В.У. од страна на судија на предходна пстапка одреден му е притвор во траење до 30 дена.

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе