Притвор за битолчанец кој украл две кутии со златен накит

Kривична пријава против Ѓ.З.(31) од Битола, поднесе СВР Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин".

На 29.06.2022 во Битола, пријавениот од златарница одзел две кутии со златен накит, но набргу потоа бил фатен и приведен, а од Судија на претходна постапка од Основен суд Битола определена му е мерка притвор.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе