Притвор за битолчанец кој украл две кутии со златен накит

Kривична пријава против Ѓ.З.(31) од Битола, поднесе СВР Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин".

На 29.06.2022 во Битола, пријавениот од златарница одзел две кутии со златен накит, но набргу потоа бил фатен и приведен, а од Судија на претходна постапка од Основен суд Битола определена му е мерка притвор.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе