Прилепчанец превезувал мигранти од Сирија

На регионалниот пат Градско-Неготино во патничко возило „пасат“ управувано од 20 годишник од Прилеп биле пронајдени 5 мигранти од Сирија.

Синоќа кај село Црвени Брегови бил приведен А.Ј. (20) од Прилеп поради постоење сомневање дека сторил кривично дело по чл.418 б од КЗ на РСМ. Во неговото возило тој превезувал пет мигранти од Сирија. По целосното расчистување на случајот ќе следи соодветен поднесок.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе