Пријава за струмичанец што се самозадоволувал пред жена во парк

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против К.А.(24) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело задоволување на полови страсти пред друг.

На 9 февруари, велат од полицијата, околу 12 часот во Струмица, во градскиот парк, пријавениот извршил полово дејствие пред Н.Д. од Струмица.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе