Пријава за лихвар, се заканувал на должникот и неговото семејство

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против Ш.М. (35) од с.Добридол поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела изнуда и лихварство.

Пријавениот во повеќе наврати во текот на 2016 година ја искористил тешката материјална состојба на Х.Ј. (40) од с.Добридол и на заем му давал парични средства и други вредносни предмети во износ од 1.500 евра.

Во текот на мај 2017 година од него барал да му врати износ со имотна корист од 3.700 евра.

Пријавениот му упатувал сериозни закани по неговиот и животот на членови на неговото семејството, соопшти полицијата.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе