Пријава за 15-годишникот што прободе врсник во училиштен двор

Скопската полиција поднесе кривична пријава против 15-годишник од скопското село Кондово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело убиство во обид.

Како што информираа од полицијата на 6 декември 2016 година околу 12.30 часот, во дворот на основно училиште во скопското село Рашче, пријавениот се обидел да лиши од живот друго 15-годишно момче од с.Рашче на тој начин што со употреба на нож со сечиво од околу 10 сантиметри му нанел убодна рана во пределот на стомакот, по што се здобил со тешка телесна повреда.

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе