При претрес пронајден пиштол и моторни пили

На улица „Маршал Тито" во Кичево синоќа околу 18.50 часот полициски службеници од Одделението за недoзволена трговија со дрога и оружје при ОВР Кичево го лишиле од слобода М.Т. (53) од кичевското село Мамудовци.

При претрес во неговиот дом и други простории и во неговото возило „Гранд Чироки", со кичевски регистарски ознаки, извршен со судска наредба, информираа денеска од МВР, биле пронајдени и одземени пиштол марка „Екол специјал 99" со празна рамка и пет моторни пили.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно расчистување и документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе