Превезувал седум мигранти во „мерцедес“

Министерството за внатрешни работи објави дека СВР Куманово пронашла седум мигранти од Пакистан во липковското село Вакцинсе.

„На 01.07.2021 околу 13.45 часот во Штип од полициски службеници од Полициска станица Велес во патничкото возило „мерцедес“ во кое бил пријавениот, биле пронајдени седум мигранти од Бангладеш, а пријавениот бил лишен од слобода“, информираат од полицијата.

Сите седум лица се предадени во транзитен центар Табановце.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе