Превезувал седум мигранти во „мерцедес“

Министерството за внатрешни работи објави дека СВР Куманово пронашла седум мигранти од Пакистан во липковското село Вакцинсе.

„На 01.07.2021 околу 13.45 часот во Штип од полициски службеници од Полициска станица Велес во патничкото возило „мерцедес“ во кое бил пријавениот, биле пронајдени седум мигранти од Бангладеш, а пријавениот бил лишен од слобода“, информираат од полицијата.

Сите седум лица се предадени во транзитен центар Табановце.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе