Претепан Илија Тозија, управител во неколку фирми на Мијалков

Во два часот по полноќ денеска во 2,30 часот во СВР Скопје, И.Т. (31) од Скопје пријавил дека околу полноќ бил претепан во гаража од зграда на улицата „50-та дивизија". Тој бил претепан од три лица со употреба на тврд предмет. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Ова го пишуваше во денешниот билтен на МВР. Како што дознаваме, претепан бил Илија Тозија, поранешен управител на неколку фирми поврзани со Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК. Тозија во јавноста е познат како добар пријател со синот на Мијалков, Јордан, и со Александар Јовановски – Жути, човекот кој се споменува во дел од сомнителните тендери во Министерството за здравство. Тозија беше член на надзорниот одбор на Државната видеолотарија, управител на фирмата на синовите на Мијалков, „Бест веј инвестмент“, еден од основачите на „Бест Веј“, „МаксБет“...

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе