МВР

Прекината свадба, приведен организаторот

Денеска (18.12.2020) околу 15.40 часот полициски службеници од СВР Тетово- ОВР Гостивар го лишиле од слобода А.З. (56) од с. Врапчиште, гостиварско, пред чија куќа била организирана свадбена веселба, на која присуствувале триесетина лица.

А.З. е задржан во полициска  станица Гостивар и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, информираат од МВР.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе