Во Тетово

Прегазил 17-годишник и избегал

Вчера попладнето во Тетово се случила сообраќајна несреќа во која со тешки повреди се здобило 17-годишно момче. Врз него удрил автомобил, а возачот избегал.

На 22 јануари 2022 година околу 14,35 часот било пријавено дека во Тетово на ул. „Благоја Тоска", се случила сообраќајна несреќа во која патничко моторно возило удрило во Е. Д. (17) од тетовското село Бродец, по што возачот го напуштил местотот.

Е. Д. бил пренесен во Клинички центар Тетово каде му била констатирана тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.Се работи на расчистување на случајот, велат од МВР.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе