Прегазена млада девојка во неготинско

Вчера во 23.20 часот во селото Пепелиште, неготинско, патничко возило „ауди", управувано од К.Д.(18) од селото Пепелиште, удрило во пешакот С.А.(20) од истото село.

Притоа, С.А. се здобила со тешки телесни повреди и со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Здраствениот дом во Кавадарци. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од полициската станица Неготино.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе