Пожар во стан во скопската населба Кисела Вода

Голем пожар избувна денеска во стан на петти кат на улицата „Народни Херои" во скопската општина Кисела Вода.

Пожарот го гаснеле 25 пожарникари со 10 возила, информираат од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

На терен се излезени екипите на брза помош и на полицијата.

Според најнови инфорамции направена е голема материјална штета а пожарот се проширил на другите станови од петтиот кат. Пожарникарите ги згрижија на безбедно децата од станот што се наоѓа над опожарениот со помош на скала.

Еден пожарникар е повреден при гасењето на пожарот, и со возило на итна медицинска помош итно е пренесен во најблиската болница. Заробени се и неколку лица во становите кои се наоѓаат околу опожарениот стан. Пожарот се уште беснее.

 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе