Пожар на крстосница во Скопје, се запали шкафчето на семафорот

Вчера во 16.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од бул.„Никола Карев“ и бул.„Македонско Косовска Бригада“ настанал пожар во шкафчето на семафорот.

Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштиата,а  повредени лица нема. Увид бил извршен.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе