Пожар на 17 кат во зграда во Скопје, маж пренесен во болница

Утрово во зграда во Скопје избувнал пожар. Екипите на противпожарната бригада интервенирале и го гаснеле огнот во стан на 17 кат на улица "Вич". Причините за пожарот ќе се знаат по завршување на увидот. 

Педесет и осумгодишниот В.Ѓ. која бил во станот за време на пожарот, поради вдушување на поголемо количество на чад, е пренесен со возило на Итна медицинска помош во Ургентен центар при клинички центар "Мајка Тереза".

Од страна на Бригадата за противпожарна заштита пожарот е целосно изгаснат во 10.55 часот. Увид ќе се врши во текот на денот.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе