Повредено 15-годишно момче со трицикл

На локалниот пат Миладиновци – Илинден, патничко возило „цитроен", со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Н. (50) од Миладиновци, вчера удрило во 15-годишен малолетник од Миладиновци, кој туркал трицикл.

Во незгодата, малолетникот се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе