Повреден работник во кавадаречка компанија

Во ОВР Кавадарци вчера во 16:30 часот било пријавено дека во болницата во Кавадарци бил донесен  Љ.Н. (57), вработен во една кавадаречка компанија. Тој додека ја чистел машината на која работел се лизнал, по што добил телесни повреди.

Од СВР Велес денеска информираа дека за настанот е запознат  трудов инспектор и се преземаат  мерки за негово расветлување.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе