Повреден мотоциклист во сообраќајка во Прилеп

Синоќа околу 19 часот на крстосница од улиците „Марксова" и „Тризла" во Прилеп се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „југо" со прилепски регистарски ознаки, управувано од Ж.Н.(29) од Прилеп и мотоцикл „трува" со прилепски регистарски ознаки, управувано од 16-годишен малолетник од Прилеп.

Во незгодата тешки повреди здобил мотоциклистот кој бил пренесен во болницата во Прилеп.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе