НА АВТОПАТОТ ВО ИЗГРАДБА КИЧЕВО-ОХРИД

Повредени работници при кревање на кран со дигалка

Вчера во 11.30 часот во полициска станица Кичево, од Медицински центар Кичево пријавено е дека кај нив биле донесени повредени лицата И.М.(41) од с.Митрашинци-Берово и М.С.(61) од Делчево.

И.М.бил со тешки телесни повреди-фрактура на лева нога кај скочниот зглоб додека  М.С. бил  со тешки телесни повреди фрактури на двете нозе, Двајцата повредени се работници од ГП-Гранит, кои работеле на автопатот во изградба Кичево-Охрид во атар на село Пополжани.

Тие по укажаната лекарска помош и поради сериозноста на повредите се префрлени во Болницата Св.Еразмо-Охрид.

Од извршениот увид, велат од МВР, утврдено е дека настанот се случил при кревање на кран со дигалка во еден момент дигалката изгубила рамнотежа и се превртела, при што повредените лица кои ја управувале дигалката скокнале од работната кабина на дигалката и се здобиле со повредите.

Увид на лице место извршила екипа од полициска станица Кичево.

 

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе