МВР билтен

Повеќе видови оружје пронајдени кај двајца гостиварци

Против две лица од гостиварско Чајле е поднесена кривична пријава за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи". 

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против М.Р. и М.Џ., двајцата од сeло Чајле, гостиварско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 14.03.2019, во домот на пријавените, полициски службеници извршиле претрес, при што пронашле и одзеле пиштол „glock“ калибар 9 мм, карабин „haenel“ калибар 30-06 мм, нож со футрола, пет куршуми, црна кутија со батериска ламба и полнач, два пиштола „застава“, револвер „smith & wesson“ калибар 45 мм, 93 куршуми калибар 30-06, еден куршум калибар 44 „rem magnum“, куршум калибар 38-40 win и куршум калибар 6.35 мм.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе