МВР

Поранешен градоначалник на Демир Капија осомничен за злоупотреба на службена положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе кривична пријава против Т.Д. (60) од Демир Капија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување".

Во периодот од 2011 година до септември 2017 година пријавениот, како градоначалник на општина Демир Капија, им овозможил на вработените И.В. (43) и Р.Д. (47), двајцата од Скопје, да примаат месечен надоместок, и покрај тоа што повремено доаѓале на работа.

Со ова пријавениот им овозможил да се стекнат со противправна имотна корист од 3.073.859 денари на штета на Буџетот на општина Демир Капија, соопшти МВР.

МИА

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе