Поради агресивност кон полицајци приведен е маж од Тетово

Тетовската полиција инфомира дека ноќеска 19 годишник од Радиовце е приведен во Тетово поради агресивност кон полициски службеници. Настанот се случил рано утринава околу 03:40 часот.

На улица „Маршал Тито" во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Д. Д. (19) од село Радиовце, Tетовско, затоа што се однесувал агресивно кон полициски службеници кои извршувале службени дејствија.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информира Марјна Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

СВР Тетово бележи и приведување поради пријавен физички напад. Минатата ноќ во 21.30 часот во Тетово, приведен е А.С.(33) од с.Мала Речица, Tетовско, затоа што околу 16.50 часот на „29 Ноември" во Тетово физички ја нападнал Х.Б.(41) од с.Селце, Tетовско. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе