Сообраќајна контрола

Полициски радар „фати“ возач кој возел со 219 километри на час

Полициски радар вчера регистрира автомобил кој брзаше со 219 километри на час. За време на сообраќајните контроли со радар, како што информира МВР, повеќе од половината од казнетите возачи возеле брзо во населени места.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР и апелира до возачите да ја прилагодат брзината на условите на патот и да не ја пречекоруваат максимално дозволената брзина регулирана со сообраќајните знаци.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе