Полицијата во Скопје казни 63 мотоциклисти

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 264 мерки, меѓу кои 76 за возење повеќе од дозволената брзина, 63 за прекршоци што ги прават мотоциклистите, 36 за возење под дејство на алкохол и 25 мерки за возење без возачка дозвола. 

Исто така, изречени се и четири мерки за користење мобилен телефон, седум за нерегистрирани возила, девет за возач почетник, како и девет санкции за некористење сигурносен појас.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе