Полицијата во Скопје изрече 127 казни за сообраќајни прекршоци

Полицијата во Скопје, во рамките на засилените акциски контроли, вчера изрече вкупно 127 мерки, меѓу кои 9 за возење повеќе од дозволената брзина, 18 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл и 16 мерки за возење без возачка дозвола.

Исто така, изречени се пет мерки за користење на мобилен телефон, пет за возач почетник, како и пет мерки за нерегистрирани возила.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе