СВР Скопје

Полицијата вчера издала 55 казни за непрописно паркирање

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје вчера се издадени 55 мандатни платни налози за непрописно паркирање.

Во рамки на превземените мерки и активности констатирано е дека 47 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 12 возачи од кои: тројца возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол и девет возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило.

Од СВР Скопје соопштија дека исклучени од сообраќај се и 10 возила, од кои едно возило бидејќи било технички неисправно и девет возила бидејќи биле нерегистрирани.

Санкционирани се двајца возачи поради неправилно престројување, тројца возачи поради неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и седум возачи поради користење на мобилен телефон при управување на возило.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе