Полицијата приведе „копач“ на биткоини, одземени 7 мајнери, крадел струја

Полицајци од скопската општина Ѓорче Петров го приведе В.П. (37), поради постеоње основи на сомневање за сторени кривични дела по чл. 235 и 236 од Кривичниот законик.

При претрес извршен кај него, било констатирано дека врши кражба на струја, при што  биле пронајдени и одземени 7 компјутери ‘мајнери’ за „копање“ на криптовалути. Лицето е приведено, а по документирање на случајот против него ќе бидат поднесени соодветни пријави, соопшти МВР.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе