МВР информира

Полицијата откри четворица мигранти од Куба

Во автомобил со кумановски регистерски таблички полицијата откри четворица Кубанци - мигранти. Возачот е приведен, а Кубанците се префрлени во Прифатен центар.

„На 29.10.2021 во 22,00 часот на наплатна рампа Смоквица од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица бил лишен од слобода Б.Б.(50) од Куманово, затоа што при контрола на патничко моторно возило 'пежо 206' со кумановски регистарски ознаки биле пронајдени четири лица - мигранти од Куба. Тие биле пренесени во Прифатно-транзитниот центар 'Винојуг' во Гевгелија за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот против Б.Б. ќе биде поднесена соодветен поднесок“, информира МВР.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе