Сообраќајна контрола

Полицијата откри 34 пијани возачи на улиците на Скопје и 13 лица без возачка дозвола

За време на сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден спроведени на територија на Град Скопје изречени се вкупно 188 казни. Најголем број од прекршочните санкции се изречени за возење повеќе од дозволената брзина, но голем број од контролираните возачи биле под дејство на алкохол, а имало и лица кои возеле без возачка дозвола.

На територија на Град Скопје изречени се вкупно 188 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 60 санкции, велат од МВР.

Во информацијата се нагласува дека се изречени 34 мерки за возење под дејство на алкохол, 13 санкции за возење без возачка дозвола, но и пет казни за користење мобилен телефон, седум санкции за минување на црвено светло и 40 за непрописно паркирање...

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредуваат од МВР.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе