Сообраќајна контрола во Скопје

Полицијата казни 45 возачи на мотори

Во текот на вчерашниот ден полицијата во Скопје парично казни 45 возачи на мотоцикли за различни прекршоци. Десет возачи се казнети за зборување на мобилен телефон, 12 немале возачка дозвола, а осум возачи упреавувале нерегистрирани возила.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека  во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените контроли, сообраќајната полиција казни вкупно 148 учесници во сообраќајот. Изречени се вкупно 148 мерки, меѓу кои за недозволена  брзина 25 возачи, 12 лица немале возачка дозвола, 45 прекршочни казни им се изречени на возачи на мотоцикли.

Изречени се и 10 санкции за користење мобилен телефон, осум за нерегистрирани возила, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР и апелира да се почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе