Полицијата им напиша казни на 14 пијани возачи и на 25 лица без возачка дозвола

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција напиша вкупно 131 казна, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 18 санкции, 25 мерки за возење без возачка дозвола, 14 казни за возење под дејство на алкохол.

Изречени се и седум мерки за нерегистрирани возила, три санкции за возач почетник, осум санкции за користење мобилен телефон, седум мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), информира МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат, предупредувата од МВР и апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе