МВР

Полицијата го расветлува случајот со пукање на семејна веселба во Глумово

Пред куќата на И.С. каде имало семејна веселба полицијата пронајде чаури и од сопственикот на куќата зеде парафинска ракавица, како и пиштолот што го поседувал. Се работи на расчистување на случајот. МВР апелира да не се употребува оружје бидејќи предизвикува опасност, но и затоа што е тоа кривично дело.

Вчера во 15.23 часот полициски службеници од СВР Скопје, постапувајќи по пријави дека во селото Глумово има пукање од огнено оружје, излегле на лице место при што биле пронајдени чаури од огнено оружје, пред домот на И.С.(51) каде што имало семејна веселба. Од И.С. се земени парафински ракавици и пиштол „глок", а чаурите се подигнати за вештачење. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

МВР уште еднаш апелира до граѓаните да се воздржат од пукање со огнено оружје на семејни веселби, затоа што тоа може да предизвика тешки последици. Потсетуваме дека пукањето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а паричната глоба за ваков вид прекршок се движи од 200 до 500 евра (член 31). Зависно од последиците, пукањето може да претставува и кривично дело „предизвикување општа опасност", за кое е предвидена и затворска казна од една до пет години (член 288 од Кривичниот законик).

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе