МВР

Полицијата го расветлува случајот со пукање на семејна веселба во Глумово

Пред куќата на И.С. каде имало семејна веселба полицијата пронајде чаури и од сопственикот на куќата зеде парафинска ракавица, како и пиштолот што го поседувал. Се работи на расчистување на случајот. МВР апелира да не се употребува оружје бидејќи предизвикува опасност, но и затоа што е тоа кривично дело.

Вчера во 15.23 часот полициски службеници од СВР Скопје, постапувајќи по пријави дека во селото Глумово има пукање од огнено оружје, излегле на лице место при што биле пронајдени чаури од огнено оружје, пред домот на И.С.(51) каде што имало семејна веселба. Од И.С. се земени парафински ракавици и пиштол „глок", а чаурите се подигнати за вештачење. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

МВР уште еднаш апелира до граѓаните да се воздржат од пукање со огнено оружје на семејни веселби, затоа што тоа може да предизвика тешки последици. Потсетуваме дека пукањето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а паричната глоба за ваков вид прекршок се движи од 200 до 500 евра (член 31). Зависно од последиците, пукањето може да претставува и кривично дело „предизвикување општа опасност", за кое е предвидена и затворска казна од една до пет години (член 288 од Кривичниот законик).

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе