Во Скопје

Полиција му влегла дома па фрлал оружје од тераса

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против 44-годишниот С.С. од Скопје за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи" и 37-годишниот Ш.С. од Скопје за сторено кривично дело ,,прикривање".

„Во Скопје на улицата „18“, од страна на полициски службеници, при претрес во домот на првопријавениот, второпријавениот Ш.С. од терасата фрлил пиштол ,„Валтер ПП“ калибар 9×18 мм и кутија со 49 куршуми калибар 9 мм, кои првопријавениот ги поседувал без соодветна дозвола“, соопштуваат од МВР.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе