Полицајци констатирале неисправно возило, возачот си го запалил

Во село Жидилово, Кривопаланечко, полицајци запреле патничко возило „фолксваген голф“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од О.М. (29) од Крива Паланка. Во возилото биле и лицата Г.Ѓ. од Жидилово и Х.С. од Крива Паланка.

При проверка полициските службеници констатирале неисправности на возилото, по што возачот не ги потпишал документите. Притоа, од возилото излегол Г.Ѓ. кој почнал да ги омаловажува полициските службеници и се јавил на ќерка му Ј.Ѓ. да донесе бензин. Додека полицајците влегувале во службеното возило, дошла Ј.Ѓ. со шише со бензин, по што О.М. го испрскал внатрешниот дел од возилото и го запалил, а возилото целосно изгорело.

Интервенирала Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, а лицата биле приведени во полициската станица Крива Паланка и по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе