Во Велес

Полицаец отишол да врши увид на сообраќајка, па бил удрен од автомобил

Синоќа околу 18.00 чaсот на улица „Благој Ѓорев" во Велес, минибус „Аутосан" со велешки регистарски ознаки, управуван од С.П.(63) удрил во пешакот П.Ц. (58).

Како што појасни портпаролот Верољуб Додевски, пешакот од ударот се здобил со телесни повреди, по што со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Општата болница – Велес и по укажаната медицинска помош бил пуштен на домашно лекување.

„За време на увидот, околу 18.30 чaсот, полициски службеник, додека вршел обезбедување на местото, бил удрен од патничко возило „Фолксваген голф“ со велешки регистарски ознаки, управуван од А.Н.(45) од Велес. Од ударот полицискиот службеник се здобил со телесни повреди и со службено возило бил пренесен во Општата болница Велес. По укажаната помош тој бил пуштен на домашно лекување“, појасни Додевски.

Екипи на СВР Велес извршиле увид на местото на настанот, информира Додевски.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе