По тројното убиство во Дебар

Поголемата ќерка осомничена за убиството, во моментов е во Јавното Обвинителство

Поголемата ќерка на семејството Поцеста од Дебар, кое долги години живеело во Италија, 25-годишната Б.П. е осомничена за грозоморното убиството на нејзините родители и помалата сестра, дознава МКД.мк од полициски извори. Осомничената Б.П. е приведена и моментално се наоѓа во Јавното Обвинителство.

Полицијата и Јавното обвинителство подоцна ќе дадат повеќе информации за деталите околу овој случај и за мотивите за трикратното убиство.

Засега е познато дека Б.П. ги убила родителите и по убиството заминала во Италија. За убиството таа ангажирала двајца помошници кои и обезбедиле превоз и пиштол.

Откако телата на убиените биле откриени, таа по тажната вест што и ја јавиле роднините се вратила во родниот крај.

Трагичниот настан се случи во три часот по полноќ на 26 август. Трикратниот убиец, со пиштол најпрво, во спалната соба ги застрелал сопружниците, а потоа и нивната ќерка.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе