Поднесена кривична пријава против неколку лица поради пустошење на шума

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Џ.Т.(58) од с.Ново Село, Р.Л.(31) од с.Корошишта, струшко, А.З.(43), А.М.(43), Е.К.(29) и М.П.(35) од Р.Албанија, Р.А.(32) од с.Долно Татеши, струшко и правно лице, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „кражба на дрва" и „пустошење на шуми".

 На 17 август 2021 година на планината Караорман биле затекнати пријавените лица како вршат бесправна сеча на букови дрва, а биле ангажирани од Р.А., сопственик на правното лице.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе