Почина жената од Неготино која била претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино откако пред пет дена била претепана од нејзиниот партнер П.Н. (51). Таа била во кома поради тешките повреди и се борела за живот.

 

Жртвата беше мајка на две полнолетни деца, а со П.Н. од Неготино била во врска подолг период.

По инцидентот итната помош ја повикал П.Н., кој од тогаш е во притвор.

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен жител на Неготино за кого постоеше основано сомнение дека сторил кривично дело – tешка телесна повреда од член 131 став 3 од Кривичниот законик.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе