Хроника

Почина притвореник во арестантското одделение на скопската Клиника

Како што информира МВР, вчера 50 минути по полноќ, во СВР Скопје било пријавено дека во Одделот на арестантско одделение при комплексот клиники „Мајка Тереза" бил пронајден починат притвореникот И.Т. (62), кој бил хоспитализиран.

Во соопштението на МВР се вели дека на ова лице претходно, околу 00.15 часот, му се слошило, по што лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт.

Увид на лице место извршила екипа од СВР Скопје и по наредба на јавен обвинител телото било дадено во судска медицина за обдукција.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе