Пијан маж нападнал продавачка и малолетник

Вчера околу 19.20 часот во Скопје на ул. „Максут Садик" во колонијална продавница, С.Н., кој бил во алкохолизирана состојба влегол во продавницата и побарал да биде услужен со алкохол.

 

С.Н. не бил услужен од вработените П.А.(23) и уште едно 16-годишно лице по што С.Н. почнал вербално, а потоа и физички да ги напаѓа, најверојатно употребувајќи и метална шипка.

Вработената и малолетникот се здобиле со повреди и со возило на итна медицинска помош се префрлени во Градската општа болница “8 Септември“, каде од страна на доктор им се констатирани телесни повреди.
Се превземаат мерки за расчистување на случајот, велат од полицијата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе